Pulmoner Rehabilitasyon Seçil Sarı

Pulmoner Rehabilitasyon

Pulmoner Rehabilitasyon yani solunum fizyoterapisi; kişiye özgü olarak planlanan, akciğer hastalarının tedavisini amaçlayan, kişilerin günlük yaşam aktivitelerini yerine getirirken daha kaliteli nefes alıp vermesini hedefleyen rehabilitasyon programıdır.

Türkiye’de sayılı merkezde bulunan ünitelerden biride Manisa Celal Bayar Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilimdalındadır. Konusunda uzmanlaşmış göğüs hastalıkları hekimleri ve solunum fizyoterapisti ile hastalıkların yol açtığı semptomları olabildiğince azaltmak; günlük yaşam aktivitesini gerçekleştirirken hastanın ideal kapasitesini kullanmasını sağlamak amacıyla “solunum rehabilitasyonu” ve “göğüs fizyoterapisi” ana başlıkları altında uygulamalarını gerçekleştirmektedir.

İleri evredeki solunum hastalıklarında görülen ciddi şikayetler, hastanın efor kapasitesini ve dolayısıyla da yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkiler.

Pulmoner rehabilitasyon, günlük ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar ağır şikayetleri olan bu hastaların yaşam kalitesi açısından büyük önem taşır. Uygulanan rehabilitasyon programları, tedavi süreci boyunca ve sonrasında hastalara bilgi ve deneyim kazandırmaktadır.

Pulmoner rehabilitasyondan kimler faydalanabilir?

1-Hiçbir hastalık tanısı olmayan fakat doğru nefes alıp verme gereksinimi duyan bireylerde
2-Tanısı konulmuş hastalıklarda, solunum sıkıntısı yaşayan ve doktor referesi ile gelen hastalık gruplarında:
Bunlar:

•    KOAH hastalarında
•    Kistik fibroziste
•    Çocuk hastalıklarında
•    Çocuk felci hastalarında
•    İnterstisiyel akciğer hastalığı
•    Göğüs duvarı bozukluklarında
•    Kanserli hastalarda
•    Preop-Pastop hastalarında
•    Kas hastalıklarında
•    Obeziteden dolayı solunum sıkıntısı yaşayan hastalarda
•    Hamilelik dönemindeki solunum sıkıntılarında
•    Cerrahi öncesi ve sonrası hastalarda bu program başarıyla uygulanmaktadır.
Doktor referesi ile pulmoner rehabilitasyon ünitesine yönlendirilmiş hastalar, burada görevli olan solunum fizyoterapisti uzmanının uyguladığı programlara katılabilirler. Bu program, hiçbir hastalık tanısı olmayan fakat doğru nefes alıp verme gereksinimi duyan bireylerin günlük yaşam aktivitesini gerçekleştirirken, ideal kapasitesini kullanmasını sağlayarak yaşamlarına kalite katar.

Tanı konulmuş hastalıklarda ise; ileri evredeki solunum hastalarında görülen ciddi şikayetler, hastanın efor kapasitesini dolayısıyla yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Günlük ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar ağır şikayetleri olan bu hastalar için, uzman solunum fizyoterapistlerinin kazandıracağı bigi ve deneyimler ile hastanın yaşam kalitesi ciddi biçimde artırılır.

Pulmoner Rehabilitasyon ünitesinde öncelikle kişiye özgü ve tamamen hastanın ihtiyaçlarına yönelik planlamalar yapılmaktadır. Bu planlamalar çerçevesinde kişilere uygun programlar çizilmektedir. Bu programlar; solunum egzersizleri, göğüs fizyoterapisi teknikleri ve bu tekniklere destek cihazlarla oluşturulan solunum fizyoterapi seansları gibi işlemler olup, kişinin günlük yaşam aktivitelerinde ideal kapasitesini kullanmasını sağlarlar. Bu programların süresi hastanın ihtiyacına ve toleransına göre 30 dakika ile 1,5 saat arasında değişebilmektedir. İşlemlerin sıklığı da hastanın genel durumuna göre ayarlanmaktadır.

Pulmoner rehabilitasyon neden önemlidir?

1-      Pulmoner rehabilitasyon akciğer hastalığınız hakkında eğitimi içerir. Hastalığınızla ilgili ilaçlar, tedaviler ve en son tedavi yaklaşımları hakkında bilgi edinmenizi sağlar. Aynı zamanda ilaçlarınızı doğru kullanmanıza yardımcı olur.

2-      Pulmoner rehabilitasyon, hastalığınızın gereksinimlerine özel diyet verir, çünkü diğer sağlık sorunları olan birine göre önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

3-      Pulmoner rehabilitasyon programı, kas kuvvetini ve genel sağlığı iyileştirmeyi amaçlayan fiziksel egzersizleri içerir. Egzersiz, son yıllarda kronik akciğer hastalığı olanlar için tedavinin önemli bir parçası olarak görülüyor ve pulmoner rehabilitasyonda fiziksel yeteneklerinize uygun program planlanmaktadır.

4-      Pulmoner rehabilitasyon size farklı nefes alma tekniklerini ve nefes alışınız zor olduğunda ne yapmanız gerektiğini öğretecektir.

5-      Daha güçlü hale geldiğinizde, pulmoner rehabilitasyon programınızda planlanan egzersiz eğitimi ile daha güçlü, daha az yorgun ve daha iyi uyuyabilmeye başlarsınız.

6-      Pulmoner rehabilitasyon, zamanla daha da güçlenmenize ve yaşam kalitenizin daha iyi olmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır; bu nedenle daha uzak mesafelere gidebilir ve bağımsızlığınızı geri kazanabilirsiniz.

7-      Pulmoner rehabilitasyon seansları genellikle grup halinde uygulanır, bu nedenle sizinle aynı konumda olan insanlarla tanışma fırsatı bulursunuz. Seanslarda aynı zamanda birbirinize yardım edebilir, deneyimler paylaşabilir ve birbirinizi destekleyebilirsiniz.